آرمانشهری برای جنایتکاران | معرفی فیلم پاکسازی ابدی (۲۰۲۱)

MV5BZDFiMTdjMjEtMzRhZi00ODA3LWIwOTgtYTRmMTliYTdlZjI4XkEyXkFqcGdeQXVyMTI4MTk2NzMz._V1_FMjpg_UX1000_

کارگردان  ارادو گوت
نویسنده جیمز دموناکو
بودجه ۱۸میلیون دلار
فروش ۷۱.۵ میلیون دلار
IMDB ۵.۵
Rotten Tomatoes ۵۰
Metacritic ۵۳
ژانر اکشن – ترسناک – مهیج 
زمان نسخه جهانی فیلم ۱۰۳ دقیقه

یک‌بار در سال، در تاریخی مشخص، از ساعت ۷ عصر تا ۷ صبح روز بعد به مدت ۱۲ ساعت زمانی برای پاکسازی در ایالات متحده در نظر گرفته شده‌است. در این ساعت‌ها مردم به خانه‌هایشان پناه برده و از هر نوع حفاظی برای ورود افراد غریبه استفاده می‌کنند. در این ساعت‌های ترسناک همه‌جور خلافی اعم از قتل،غارت،شکنجه و … مجاز محسوب می‌شود. این ایده‌ای اصلی فیلم پاکسازی ابدی است. فیلمی با ایده خوب و پرداخت قابل قبول. پاکسازی ابدی (The Forever Purge) پنجمین فیلم و آخرین از سری مجموعه پاکسازی به کارگردانی ارادو گوت (Gout  Everardo) است. 

آدلا و یوان (Tenoch Huerta ,Ana De La Reguera) زوج مهاجر از شرایط سخت زندگی در مکزیک به آمریکای آزاد فرار می‌کنند. یوان در مزرعه‌ی خانواده تاکر مشغول به کار می‌شود، جایی که پسر خانواده با خون امریکایی‌اش تاب تحمل نژادی دیگر را ندارد. آدلا اما شانس بهتری از جهت محیط کاری نصیبش می‌شود. او برای مردی سیاهپوست در یک مرکز قصابی کار می‌کند. اضطراب روز پاکسازی همه‌ را چه سفید وچه سیاه آشفته ساخته. آقای تاکر پدر، رئیس یوان که اتفاقا رابطۀ خوبی هم با کارگرهای مهاجر خود دارد، انعامی را جهت محافظت در برابر روز پاکسازی برای کارگر‌هایش در نظر می‌گیرد. یوان و آدلا هر دو به یک مرکز نگهداری که برای این روز تدارک دیده شده می‌روند و شب با موفقیت به صبح می‌رسد. روز بعد شخصیت‌ها با آسودگی به سر کارشان برمی‌گردند اما همه چیز انگار غیر‌عادی است. آدلا در مسیر محل کارش متوجه بزی زندانی در قفس می‌شود زمانی که برای آزادی بز اقدام می‌کند شروع ماجراست. ظاهرا  نژاد‌پرستان امریکایی تصمیم گرفته‌اند پاکسازی را هیچ وقت تمام نکنند. 

کارناوال خشونت

فیلم‌هایی‌در ژانر ترسناک معمولا کمی خشونت را به محتوای فیلم اضافه می‌کنند تا وقایع برای مخاطبانش غیرمنتظره باشد. پاکسازی ابدی هم از این قاعده مستثنی نیست بلکه بخاطر ایده‌ی اصلی فیلم مجبور به نمایش خشونت شده است. اما نکته‌ی جذاب درباره‌ی پاکسازی ابدی انتخاب ماسک‌های مورد استفاده است. جنایتکاران این‌بار با قیافه‌های متفاوت و مضحک ظاهر شده اند و این موضوع جلوه‌ای شبیه به یک کارناوال به فیلم می‌دهد. از نکات قابل توجه، بازی جاش لوکاس (Josh Lucas) در نقش پسر خانوادۀ تاکر است که به خوبی از پس نقش یک آمریکایی اصیل با تمام جهالت‌هایش بر‌می‌آید. 

شب پاکسازی که آدلا و یوان در آن سوله مخصوص پناهندگان به‌سر می‌برند، جایی است که مخاطب  با فیلم همراه می‌شود. آدلا به روی پشت‌بام می‌آید و با نگهبانشان به گفتگو می‌ایستد و همزمان شاهد خشونت و صدای گلوله‌هاست. وقتی ماشین پاکسازان که غیر آمریکایی‌هارا  را تهدید به مرگ می‌کند از آنجا در حال رد شدن است، رعب نه فقط در دل آدلا بلکه درون تمام مخاطبان می‌نشیند. شکنجۀ مرد سیاه‌پوست داخل ماشین که از دوربین اسلحه تماشا می‌کنیم غیر ممکن است تپش قلب را به ما ندهد. و این تپش حتی پس از ساعت ۷ صبح و بازگشایی درها که همه کاراکتر‌ها خوشحالند هم با ما می‌ماند. 

پاکسازی ابدی برای دوستداران آدرنالین و هیجان می‌تواند انتخاب مناسبی باشد اما شاید اگر از درون‌مایه‌ی سیاسی فیلم کم می‌شد و روی پرداخت خود شخصیت‌ها زمان گذاشته می‌شد خروجی بهتری داشتیم. در هر صورت انتخاب موضوعی این چنین گره خورده در مسائل نژادی آن هم در جغرافیایی مثل ایالات متحده امریکا نمی‌تواند از سیاست جدا باشد. کارگردان در پاکسازی ابدی هولناکی روز‌های پیش‌رو را به مخاطب آمریکایی‌اش هشدار می‌دهد. با این‌همه نظر‌های ضد و نقیضی درباره‌ی فیلم وجود دارد که تنها دیدنش می‌تواند برای شما درست یا غلط بودن نظرات را مشخص کند. پس اگر دوست‌دار فیلم‌های ترسناک با مایه‌ای از اکشن هستید این فیلم را از دست ندهید. 

 

منتشر شده در بلاگ فیلم‌نت.

نوشته های مرتبط

Leave a comment