ایرلندی‌ها به چی معروفن ؟ نه،نه،نه. خشونت | معرفی فیلم نگهبان (۲۰۱۱)

MV5BMTczMzIwMTIxMF5BMl5BanBnXkFtZTcwNDE4MzEwNQ@@._V1_FMjpg_UX1000_
کارگردان      جان مایکل مک دونا   
نویسنده   جان مایکل مک‌دونا
بودجه     ۶ میلیون دلار
فروش     ۲۱ میلیون دلار
IMDB     ۷.۳
Rotten Tomatoes       ۹۳
Metacritic       ۷۸
ژانر     کمدی- جنایی-پلیسی
زمان نسخه جهانی فیلم     ۹۶ دقیقه

نگهبان(The Guard) را موفق‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایرلند از نظر گیشه می‌دانند. این جایگاه برای یک فیلم کمدی که هیچ چیز را جدی نمی‌گیرد بسیار با اهمیت است، آن هم در حالی که تا پیش از این فیلم، جایگاه موفق‌ترین مختص فیلم باد که کشتزار جو را تکان می‌دهد بود. احتمالا نام خانوادگی مک‌دونا شما را به یاد مارتین مک‌دونا و در بروژ یا سه بیلبورد خارج از ابینگ میزوری می‌اندازد. خیلی هم بی‌راه نرفتید ، جان مایکل مک‌دونا برادربزرگ‌تر مارتین و مانند او فیلم‌نامه نویس و کارگردان است. شاید فیلم  کالوری(  Calvary) از این کارگردان بیشتر برایتان آشنا باشد اما نگهبان  سه سال پیش از کا‌لوری و در فضا و ژانری کاملا متفاوت ساخته شده است. 

نگهبان داستان پلیسی ایرلندی است که هر طور نگاه کنید هیچ چیز متعارفی در او نمی‌یابید. گری بویل که برندن گلیسون(Brendan Gleeson) بجای او نقش آفرینی می‌کند پلیسی شوخ‌طبع است که در هر لحظه بین هوش زیاد او یا کم‌هوشی‌اش شما را معلق نگه می‌دارد. با جریان یک مرگ مشکوک پای اف‌بی‌آی به آن شهر باز می‌شود و این موضوع برای گری و سبک زندگی نامتعارفش مانع ایجاد می‌کند. دان چیدل(Don Cheadle) که نقش اورت را بازی می‌کند همان مامور آژانس اف‌بی‌آی است که زندگی گری را مختل خواهد کرد. با شروع همکاری اورت و گری دو شخصیت کاملا متفاوت در حل پرونده‌ی مواد مخدر و قتل، کمدی شیرین فیلم آغاز می‌شود. 

اگر به دنبال یک کمدی ساده و کشدار هستید که فقط شما را بخنداند ممکن است ناامید شوید. جنس کمدی مایکل مک‌دونا از نوع کمدی شخصیت و شاید بتوان گفت دوستدارشوخی‌های روشنفکری نیزهست. توانایی فوق العاده او در دیالوگ نویسی که انگار در این خانواده ارثی است مخاطب را بر سر ذوق می‌آورد اما این کارگردان باهوش در کنار کمدی ، اندوه خاص آن جغرافیا، ایرلند را به تصویر می‌کشد و این است که او را متفاوت می‌کند. نه آنکه نگهبان، داستان منحصر به فردی داشته باشد یا اتفاق خارق‌العاده‌ای رغم بزند،اتفاقا این نوع پیرنگ رفیق پلیسی را بسیار و در ژانر‌ها و شکل‌های متفاوتی دیده‌اید اما می‌توانید مطمئن باشید که مک‌دونا توانسته به خوبی از پس پیرنگ تکراری‌اش بر‌بیاید و به همین جهت جان مایکل‌ مک‌دونا برای این فیلم نامزد نویسندگی جشنواره بفتا شد.

 اندوه گری در از دست دادن مادرش در فیلمی کمدی، صحنه‌ی قابل توجهی است  و قطعا توانایی بازیگری گلیسون را آشکار می‌کند. از نظر منتقدان نقطه درخشان فیلم در کنار فیلم‌نامه خوب، بازی برندان گلیسون است که او را نامزد جایزه گلدن‌گلوب نیز کرد. او به نحو احسنت از دیالوگ‌های خنده‌دار و تکان دهنده‌ی فیلم استفاده می‌کند و در زمان بندی و ارائه کمیک موفق ظاهر می‌شود شاید به همین دلیل است که مخاطبان او را قلب فیلم می‌دانند. 

در نهایت به قول یکی از مخاطبان، نگهبان همان کمدی خشونت‌آمیز با طعم قوی ایرلندی است که برای یک دورهمی عصر جمعه می‌تواند بسیار گزینه مناسبی باشد. جایزه بهترین بازیگر فستیوال فیلم برلین برای دان چیدل و جوایز متعدد فستیوال فیلم بریتیش در اغلب بخش‌ها فقط کمی از موفقیت این کمدی پلیسی جنایی‌ است.

Leave a comment