بازگشت | معرفی قسمت ۱ از فصل ۱ سریال زندگان و مردگان (۲۰۱۶)

MV5BYTYyNDg5ZDAtZWZkYi00NWU4LWIyOWYtMjhiYWVhNDJkNmFhXkEyXkFqcGdeQXVyNjYzMDIwOTQ@._V1_FMjpg_UX1000_

مینی سریال زندگان و مردگان (The living and the dead) محصول کشور انگلستان است که در سال ۲۰۱۶ پخش شد. ژانر این سریال، درام- هیجان انگیز است که برای شبکه بی بی سی وان و بی بی سی آمریکا ساخته شده است. امتیاز imdb سریال ۷.۴ و راتن تومیتوز آن ۸۳٪ بوده و توانسته نظر مثبت بسیاری از مخاطبین و منتقدان را به خود جلب کرده است. نویسنده و تهیه کنندۀ این سریال اشلی فیریا (Ashley Pharoah) و کارگردان آن آلیس تروتون (Alice Troughton) و سام دانوان (Sam Donovan) هستند. از جمله بازیگران این سریال می‌توان به کالین مورگان (Colin Morgan)، شارلوت اسپنسر (Charlotte Spencer) و تلولا زر هدون (Tallulah Rose Haddon) اشاره کرد.

خلاصه قسمت اول

در سال ۱۸۹۴، ناتان اپلبی به همراه همسرش شارلوت، به‌خاطر بیماری مادرش از لندن به روستای سامرست که در آن کودکی خود را گذرانده بازمی‌گردد. زمانی که مادر ناتان از دنیا می‌رود، املاک و مزرعۀ خانوادگی بدون استفاده می‌ماند، تا اینکه ناتان و شارلوت تصمیم می‌گیرند به لندن بازنگردند، ادامۀ زندگی خود را در سامرست بگذرانند و از مزرعه که تا حدود زیادی در حال نابودی است، مراقبت کنند. هریت دختر جوانی است که در همسایگی ناتان و شارلوت زندگی می‌کند. او که توسط یک روح تسخیر شده است، حرکات عجیبی را از خود بروز می‌دهد. پدر روحانی از ناتان که دکتر است و تحصیل در علم روان شناسی را در لندن گذرانده، تقاضا می‌کند هریت را ببیند و او را معاینه کند. هریت به خانهٔ ناتان می‌آید و دست به کارهای خطرناکی می‌زند. ناتان سعی می‌کند که بفهمد هریت چه مشکلی دارد و در این حین، اتفاقات عجیبی رخ می‌دهد.

علم جدید، علم قدیم

داستان به گونه‌ای پیش می‌رود که مخاطب فکر می‌کند، می‌تواند آن را پیش بینی کند اما هر چه داستان جلوتر می‌رود، بیشتر باعث غافلگیری می‌شود. فضای داستان کاملا مخوف و یخ زده است و از آن‌جایی که موضوع سریال دربارۀ موجودات ماوراء‌الطبیعه است، فضای آن توسط کارگردان، به درستی ایجاد شده است. بازی کالین مورگان در نقش ناتان، جزو نقاط قوت این سریال به‌شمار می‌رود. روندی که این شخصیت طی می‌کند، لذت بخش و بسیار هیجان انگیز است. بازی او کمک بسیاری می‌کند که آن حالت مخوف و سرد فضا حفظ شود و تاثیر عمیقی بر روی مخاطب بگذارد. همچنین شارلوت همسر ناتان، سعی دارد با بازی خود، فضای گرمی را در آن فضای سرد برای مخاطب نمایش دهد، اما تمام حالات او استرس پنهانی را به مخاطب القا می‌کند که خود باعث می‌شود انتظار وقوع حادثهٔ از سوی مخاطب می‌شود. ناتان و شارلوت، هر دو بازی خوبی را در قسمت اول از خود نشان می‌دهند. 

موسیقی متن سریال زندگان و مردگان، کمک زیادی به فضا سازی کرده است. موسیقی در قسمت اول به نظر قوی می‌رسد و متناسب با لوکیشن است. 

در قسمت اول از سریال زندگان و مردگان، زمانی که روح شخصی به نام ایبل نورث جسم هریت را تسخیر می‌کند، ناتان ابتدا نمی‌پذیرد که ممکن است روح شخص دیگر در بدن هریت باشد و تصور می‌کند که او، دچار بیماری دو قطبی یا همان اختلال چند شخصیتی در فرد شده باشد. او که در حال یادگیری تجربی علم روان شناسی است، می‌خواهد با هیپنوتیزم هریت موضوع را بفهمد. بنظر می‌رسد در این سریال ما با علم جدید و علم قدیم رو به رو هستیم که هنوز در دنیا اختلافات زیادی بین روانشناسان وجود دارد. عده‌ای همچنان معتقد هستند که موجوداتی مانند روح، جن و… وجود خارجی دارند و عده‌ای دیگر، آنها را نقض می‌کنند. در آخر مشخص می‌شود روح یک نفر، بدن هریت را تسخیر کرده و ناتان به دنبال راه نجاتی برای هریت می‌گردد.

 اتفاقات دیگری که در مزرعه همزمان با تسخیر شدن هریت در قسمت اول سریال زندگان و مردگان می‌افتد این را نشان می‌دهد که دنیایی مردگان به دنبال برقراری راه ارتباطی با دنیای زندگان هستند تا بتوانند از طریق جسم زنده‌‌ای، کار‌های ناتمام خود را تمام کنند. حتی اگر به قیمت از دست رفتن جان و اذیت شدن جسم دیگری باشد.  

 

منتشر شده در بلاگ فیلم‌نت.

Leave a comment