خون، و دیگر هیچ | معرفی فیلم هالووین می‌کشد (۲۰۲۱)

MV5BZjA4MTI5OWYtMGMyZC00NjE4LTljMjEtMzEwNjUyYjk0M2JiXkEyXkFqcGdeQXVyMTI3MDE0MDE3._V1_FMjpg_UX1000_
کارگردان دیوید گوردون گرین ( David Gordon Green)
نویسنده اسکات تیمز، دنی مک براید، دیوید گوردون گرین
بودجه $20 million
فروش $131.6 million
IMDB ۵.۷
Rotten Tomatoes ۴۱
Metacritic ۴۲
ژانر ترسناک- اسلشر، دلهره آور
زمان نسخه جهانی فیلم ۱۰۶ دقیقه

فیلم هالووین می‌کشد (Halloween Kills) دنباله فیلم هالووین  (Halloween 2018) از  آخرین سه‌گانه فرانچایز هالووین است این فیلم در ژانر: ترسناک – اسلشر (Slasher film) قرار دارد. ” برای آن دسته از مخاطبانی که با ژانر اسلشر آشنا نیستند این توضیح را بدهم که گونه اسلشر یک زیرمجموعه‌ای از  ژانر ترسناک است و در سری فیلم‌های اسلشر معمولاً قاتلی روانی با وسیله‌ای تیز دست به کشتار می‌زندفیلم هالووین می‌کشد  دوازدهمین قسمت از مجموعه هالووین است. کارگردانی این اثر را گوردون گرین بر عهده دارد. این فیلم مرگبارترین دنباله هالووین است و تمام کاستی‌های فیلم قبلی را جبران می‌کند به حدی که همه چیز را خون فرامی‌گیرد و دیگر هیچ نمی‌ماند.

هالووین می‌کشد (Halloween Kills) ماجرای نبردی خونین بین مایکل مایرز (قاتلی افسانه‌ای در سری فیلم‌های اسلشر هالووین) و اهالی یک شهر کوچک است. مایرز سال‌ها پیش  تعداد زیادی از این مردم را در شب هالووین قتل‌عام کرده و در هالووین امسال دوباره و بعد از چهل سال  برگشته، اما مردمِ زخم‌خورده شهر با هم متحد و یک‌دل می‌شوند و با شعار شیطان امشب می‌میرد به نبرد مایکل مایرز می‌روند، آنها تصمیم می‌گیرند یک‌بار برای همیشه شر مطلق را نابود کنند. داستان فیلم ماجرای این نبرد است نبردی سراسر خون، اگر از آن دسته مخاطبانی هستید که از دیدن خون و خون‌ریزی به وجد می‌آیید قطعاً از دیدن این فیلم لذت می‌برید.

هالیوود در سال‌های اخیر در پی ایده‌ای جذاب، شروع به بازسازی شاهکارهای قدیمی‌اش کرده در واقع آنها  قصد دارند آثاری که پیش‌تر از لحاظ کیفی امتحان خود را پس داد‌ه‌اند را به نحوی معاصر سازی کنند تا مخاطب امروزی و نسل جدید هم  با آنها ارتباط بگیرند. اما نکته مهم در مورد این ایده این  مسئله مرگ اصالت است. هالیوود شاید فیلم‌ها را به‌خوبی و از لحاظ فنی بازسازی کند اما اصالت را نمی‌توان از نو ساخت. فرانچایز هالووین از ابتدا اصالتش بر گریز و فرار بوده، گریز و فراری که حال جای خودش از فرد با فرد به یک شهر به دنبال شر مطلق داده فیلم این ایده را دنبال می‌کند که شر یک ماهیت بیرونی نیست، بلکه از درون انسانها نشئت می‌گیرد اما  فیلم در طرح همین مسئله نیز متأسفانه عمیق عمل نمی‌کند و فقط  سراسر خون است رد‌پای خونی که از آن اصالت برجای‌مانده.

خشونت در این فیلم بیداد می‌کند گویی کارگردان خواسته با صحنه های چشم نواز، نقص فیلم‌نامه‌اش را بپوشاند گاهی صحنه‌های قتل آن‌قدر زیاد است که گاهی احمقانه به نظر می‌رسند. فرانچایز هالووین که از هالووین اورجینال جان کارپنتر بهره می‌برد در این سری سه‌گانه تغییر رویه داده و نبردهای مایکل مایرز که در نسخه‌های قبلی جذاب‌تر بودند حال به  ساده‌لوحانه‌ترین شکل ممکن بازسازی شده‌اند نکته مثبت در آن‌ها تنها خشم و خشونت و البته کارگردانی بی‌نقص گوردون گرین است مورد دیگری که تقریباً تمام مخاطبان دنباله هالووین منتظرش بودند نبرد بین لوری و مایکل است که در این دنباله اصلاً شاهد آن نبودیم که دلیلش هم وجود قسمت سوم است که سال آینده منتشر می‌شود و احتمالاً نبرد اصلی را خواهیم دید.

نبردی در راه است

تصویری که از مایکل مایرز در این فیلم  ترسیم می‌شود تصویری است به‌شدت خشن و بی‌رحم، او دیگر یک قاتل ساده نیست بلکه ماشین قتل‌عام  است ماشینی که به قربانی و چگونه قربانی کردن توجه نمی‌کند فقط یکی پس از دیگری را از دَم تیغ می‌گذراند و هیچ‌کس هم جلودارش نیست حتی  در انتها می‌بینیم که  تمام مردم هم نمی‌توانند در مقابلش مقاومت کنند و اوست که بی‌رحمانه همه را از دَم تیغ می‌گذراند. در کل فیلم هالووین می‌کشد یک اثر سراسر تنش‌زا، مهیج و پُر است از صحنه‌هایی که مخاطبان ژانر ترسناک و اسلشر عاشقش هستند فیلم به‌خوبی نقش یک پُل را برای رساندن مخاطب از فیلم اول به فیلم آخر  این سه‌گاته را  ایفا می‌کند و به‌خوبی زمینه را برای یک نبرد نهایی بین مایکل و لوری مهیا می‌کند نبردی که تمامی عاشقان ژانر ترسناک و اسلشر  منتظرش هستند.

 

منتشر شده در بلاگ فیلم‌نت

Leave a comment