من زنده هستم!

زنده

تا چند سال پیش، یک تصور غلط وجود داشت و آن اختصاص دادن فیلم‌های با محوریت مردگان متحرک (زامبی) به هالیوود بود اما در یک دهه اخیر در سینمای جهان به‌خصوص سینمای شرق، با مرکزیت کره جنوبی اتفاقات مهمی در این زمینه رخ داده است و اخیرا سطح کیفی این آثار، به راحتی با هالیوود برابری می‌کند. با وجود شیوع ویروس کرونا و الزامات قرنطینه، مخاطب بیش از قبل با این نوع آثار ارتباط برقرار می‌کند و این به دلیل شباهت‌های انکارناپذیر و ترس امروز آدم‌ها، از نزدیک شدن به هم است. زنده عنوان اثری است که تمام مولفه‌های اصلی این زیر ژانر یا بهتر است بگوییم تمام کلیشه‌های مرسوم را رعایت می‌کند و با حفظ آن، سعی دارد حرف خود را در فیلم بگنجاند.

خلاصۀ داستان 

در پی شیوع سریع ویروسی خطرناک در میان مردم که مبتلایان آن به مردگان متحرک تبدیل می‌شوند، سرتاسر شهر با آشوب و هرج و مرج غیرقابل‌کنترل، دست و پنجه نرم می‌کند. در این میان جون وو، جوان عاشقِ بازی‌های کامپیوتری، صبح خود را مثل همیشه با بازی شروع می‌کند و غافل از همه‌جا، به تنهایی در خانه می‌ماند تا اینکه متوجه اوضاع و این حادثه هولناک می‌شود.

تجربه ثابت کرده هر چقدر زامبی‌هایی با توانایی بیشتر و آدم‌هایی ضعیف‌تر خلق کنید و آنها را در فضای محدود و بسته‌تری قرار دهید جذابیت بیشتری به همراه خواهد داشت و به مذاق مخاطب خوش‌تر خواهد آمد، که در اثبات آن می‌شود به اثر محبوب قطار پوسان اشاره کرد، که در زنده هم به خوبی از همین الگو استفاده شده است؛ با این تفاوت که در اینجا فقط دو شخصیت اصلی وجود دارد و به جای قطار، همۀ قصه در آپارتمان و منطقه مسکونی رخ می‌دهد. ایل چو، به همراه مت نیلور استرالیایی نشان داده‌اند که به خوبی قواعد بازی را می‌شناسند و این آگاهی منجر به خلق فیلمنامه‌ای هرچند ساده اما پرکشش شده است. در واقع آنها در عین وحشت، اتمسفری جذاب و خاص به وجود آورده‌اند که بی شباهت به بازی‌های کامپیوتری نیست و این به دلیل استفاده درست از تکنولوژی و فضای مجازی است که به خوبی در خدمت قصه به کار می‌رود. از دیگر نکات مثبت فیلم انتخاب آه-این یو، برای نقش اصلی است؛ یو، که با درخشش در فیلم سوزاندن و حضور در جشنواره کن، شهرتی بین المللی بدست آورده، نشان داده که درک درستی از جوانان تنها و منزوی طبقات مختلف جامعه دارد که باعث شده بازی او در این دست نقش‌ها چشمگیر و باورپذیر به نظر برسد.

خصلت این نوع فیلم‌ها، توانایی آنها در جذب و سرگرمی مخاطب است و زنده هم از این قاعده مستثنی نیست، پس اگر تصمیم به دیدن فیلمی زامبی‌وار و سرگرم‌کننده دارید زنده انتخاب بسیار خوبی خواهد بود.

 

منتشر شده در سایت آکاس

معرفی فیلم «زنده» (ایل چو، 2020) | من زنده هستم! – آکاس (acas.media)

Leave a comment