شاخ ( اسکات کوپر، ۲۰۲۱)

222222-2

نگاهی کلی به کارنامۀ اسکات کوپر (Scott Cooper) نشان می‌دهد این کارگردان جوان، در پی تجربیات جدید است و نمی‌خواهد به این زودی، پایبند ژانر یا سبک خاصی از فیلم باشد. کوپر از سال ۲۰۰۹ فعالیت خود را با ساخت درامی موزیکال آغاز کرد و پس از آن، به سراغ تجربۀ فیلم‌های وسترن، دلهره‌آور و جنایی رفته است. اما جدیدترین تجربۀ او یعنی شاخ (Antler) متفاوت از تجربیات پیشین او است، درامی ۹۹ دقیقه‌ای، به دنبال حل یک معما دربارۀ موجودی فراطبیعی در فضایی ترسناک. شاخ هرآنچه را که برای کمی هیجان و ترشح آدرنالین نیاز دارید، به شما می‌دهد.

فرانک به همراه ایدن پسر خردسال و دوست او، در انتهای یک معدن مشغول فعالیتی خلاف قانون است، که صداهایی عجیب به گوش می‌رسد و جسمی مرموز به دوست فرانک حملۀ می‌کند . فرانک و ایدن نجات پیدا می‌کنند، اما مواجهه با آن موجود ترسناک، آنها را مریض می‌کند. آنها به خانه برمی‌گردند و فرانک برای اتاق بالای شیروانی، قفلی قوی می‌سازد. او از لوکاس پسر ۱۲ساله‌اش می‌خواهد او را آن‌جا زندانی کرده و تحت هیچ شرایطی، درب را برایش باز نکند. چند وقت بعد، لوکاس متوجه بیماری ایدن نیز می‌شود و او را نیز در اتاق بالا، به همراه فرانک زندانی می‌کند. او هر روز در راه برگشت از مدرسه به دنبال مُردار حیوانات برای ایدن و فرانک است.

 معلم لوکاس، جولز که پس از ۲۰ سال به شهری که ترکش کرده بود برگشته تا کنار برادرش، پاول زندگی کند، متوجه عجیب بودن لوکاس می‌شود. جولز به دلیل آسیب‌هایی که از پدرش به او رسیده ۲۰ سال قبل آن‌جا را ترک می‌کند، اما با بازگشت مجدد، درگیر آن زخم‌های کهنه می‌شود. ضربۀ روحی جولز در کودکی و نوجوانی توجه او را به وخامت اوضاع لوکاس بیشتر جلب کرده و پیگیر زندگی او می‌شود. با پیدا شدن سر و کلۀ جولز در زندگی لوکاس، توجه بقیه نیز به او جلب شده و آنها ناخواسته باید با موجودی از افسانه‌های بومی قدیمی دیدار کنند.

کوپر در پیدا کردن و به کار بردن عناصر ترسناک، نسبتا موفق عمل کرده و لحظاتی از فیلم وجود دارد که نفس را در سینه‌تان حبس می‌کند اما در فیلم‌نامه، تم‌هایی وجود دارد که تا پایان فیلم، همچنان توسعه نیفتاده باقی می‌مانند. به عقیدۀ برخی منتقدان، این فیلم هم از نظر لحن و هم در ساخت فضا، توانسته آنچنان که باید تاریک و آزار‌دهنده تصویر شود و این دقیقا منطبق با داستانی است که فیلم‌نامه قصد روایت آن را دارد. اما کوپر تنها قصد ساخت فیلمی ترسناک و بدون دغدغه را نداشته. با آن‌که دغدغۀ اصلی فیلم موجودی فراطبیعی و افسانه‌ای است، قضیۀ آزار جنسی و روحی کودکان و مسئلۀ اعتیاد کاملا موضوعی امروزی و واقعی می‌باشد. هرچند که بسیاری منتقدین، این پرداخت به اعتیاد و آزار جنسی را اضافی یا حداقل بیش‌ از‌ حد برای فیلمی در این فضا و ژانر دانسته‌اند.

درخت دونات شکلاتی 

با هر نگاهی نمی‌توان از بازی خوب جرمی توماس (Jeremy Thomas) نوجوان در نقش لوکاس گذشت. او با هدایت درست، نه فقط در نگاه و چهره، بلکه با تمام بدن، رنج لوکاس را به مخاطب عرضه می‌کند. نمی‌توان وقتی حرف از بازی می‌شود، از کری راسل (Keri Russell) در نقش جولز چشم‌پوشی کرد. در کنار هم قرار گرفتن جولز و لوکاس در بعضی صحنه‌ها، از لحظات قوی کار محسوب می‌شود. در بستنی فروشی زمانی که جولز مقابل لوکاس از بستنی به عنوان گیاه مورد علاقه و از چیز برگر و دونات شکلاتی بجای میوه مورد علاقش نام می‌برد، بسیار لحظه‌ی ساده اما شیرین برای مخاطبی است که می‌داند اتفاقات بدی در راه است.

در نهایت می‌توان گفت شاخ، فیلم قابل قبولی است. اگر قصد سرگرمی به همراه کمی چاشنی هیجان و ترس دارید، این فیلم می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

 

کارگرداناسکات کوپر
نویسندههنری جیسون
بودجه
فروش۱۸.۳ میلیون دلار
IMDB۶.۲
Rotten Tomatoes۶۰
Metacritic۵۷
ژانرترسناک – معمایی
زمان نسخه جهانی فیلم۹۹

 

نویسنده: شقایق  هاشم‌زاده

منتشر شده در بلاگ فیلم‌نت در تاریخ ۳۰ دی ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

Leave a comment