زاده شده در خون | معرفی سریال دکستر

MV5BNjNiODNiYTEtM2ExNi00YjBkLWE1NGQtYzljYmI1OGQzZTE3XkEyXkFqcGdeQXVyMjU3NzUyMTU@._V1_FMjpg_UX1000_

دوران کودکی خود را تصور کنید. اولین تصویری که از زندگی به ‌یاد دارید چیست؟ آیا رجوع به خاطرات آن دوران، برای شما خوشحال کننده است یا بالعکس؟ شاید با مطالعه این چند جمله، تصاویر لحظاتی از زندگی شما، با سرعت بسیار زیاد، در ذهنتان مرور شده باشد. ثانیه‌ها و لحظاتی که ممکن است، احساسات مختلفی را در شما احیا کرده باشد. بدون شک، دوران کودکی نقش بسزایی در شکل‌گیری شخصیت فرد در بزرگسالی ‌ایفا می‌کند. حال تصور کنید، اگر فردی در دوران خردسالی، شاهد یکی از فجیع‌ترین اتفاقاتی باشد که ممکن است در زندگی رخ دهد، چه اتفاقی برای او می‌افتد؟ چه آینده‌ای را می‌توان برای این فرد متصور بود؟ آیا تاثیرات روانی منفی، بر روی افکار و ذهنیات آن فرد، موقت است؟

زندگی دکستر، از اتفاقی که چند سال پس از تولدش رخ داد و آینده‌اش را دگرگون ساخت آغاز می‌شود. او زندگی خود را با تماشای ناخواسته قتل مادرش، توسط چند تن از افراد تبهکار آغاز کرده است. تولدی از دل خون، که تا سالیان بعد، ثانیه به ثانیه آن در ذهنش تکرار می‌شود.

سریال  دکستر (Dexter)، یکی از آثار محبوب و شناخته شده در سراسر جهان است، که پخش خود را از سال ۲۰۰۶، با شبکه show time آغاز کرد. این سریال راوی داستان یک قاتل زنجیره‌ای به‌نام دکستر است، که از قضا، در پایگاه پلیسی در میامی آمریکا، مشغول به کار است. او در دوران کودکی‌، با صحنه‌ای دلخراش از قتل مادرش مواجه می‌شود و از آن‌جا، دچار یک بحران روحی و روانی حاد می‌شود. پس از قتل مادر، هیچ سرپرستی برای او باقی نمی‌ماند و بدین طریق، هری مورگان، پلیس پرونده قتل مادرش، او را به عنوان فرزند خوانده خود می‌پذیرد. مدتی از حضور دکستر در خانواده هری مورگان نمی‌گذرد، که تمایلات خشونت‌آمیز او به مرور بروز می‌کند.

هری مورگان که از سرگذشت زندگی دکستر مطلع است، به فکر چاره‌ای در جهت کنترل و مدیریت اعمال خشونت آمیز او می‌افتد. هری تصمیم می‌گیرد، با جهت دادن این رفتار خشن دکستر، به برقراری عدالت کمک کند. او دستورالعمل‌هایی را به دکستر می‌آموزد، تا به کمین افراد قاتل در بیاید و بدون جای گذاشتن رد و نشانی از خود، آن‌ها را به قتل برساند. دکستر در تمام قتل‌هایی که انجام می‌دهد، طبق راهنمای هری پیش می‌رود، غیر از یک مسئله که آن‌هم معدوم سازی اجساد است. دکستر جنازه فرد مقتول را در قسمت‌های مختلفی تقسیم کرده و هرکدام را در پلاستیک‌های مشکی جداگانه، روانه دریا می‌کند.

در قسمت اول سریال، مونولوگی را از شخصیت اصلی داستان می‌شنویم که علت کشتارهایش را، ناتوانی قانون و پلیس در اجرای عدالت می‌داند. دکستر معتقد است جنایت‌های بسیاری، در لایه زیرین آن شهر اتفاق می‌افتد که عمده آن‌ها، یا از چشم نیروی پلیس دور مانده یا قانون در تنبیه و مجازات این افراد، کم کاری می‌کند. روش قتل‌هایی که دکستر انجام می‌دهد، بدین صورت است که طعمه‌اش را در حالت بیهوشی، به یک جای امن انتقال داده و با پیچاندن نایلون به دور بدنش، فرد را بر روی میز قرار می‌دهد و تصاویر کسانی که به قتل رسانده را به او نشان می‌دهد. دکستر فقط به سراغ قاتلان می‌رود و از همین بابت است که می‌خواهد پیش از اینکه جان دهند، علت مرگ خود را بدانند.

 

دکستر فارغ از قاتل بودن، نقش‌های اجتماعی مختلفی دارد. او برای دبرا مورگان، یک برادر است. برادری که هم‌خون او نیست، اما با تمام وجود، از او محافظت می‌کند. دکستر یک متخصص خون‌شناسی است که با برخی از همکارانش ارتباط دوستانه دارد و گاهی با آن‌ها وقت می‌گذراند. شاید از همه مهم‌تر، علاقه او به ریترا به عنوان یک شریک در زندگی‌اش باشد. دکستر عادت کرده که با گذاشتن نقاب، زندگی‌اش را پیش برده و به عنوان یک فرد درون‌گرا، که علاقه زیادی به معاشرت با دیگران ندارد، وقت گذرانی با دیگران برایش ملال‌آور است. او از تنهایی‌اش لذت بسیاری می‌برد و همین تنهایی است، که به او کمک می‌کند تا رازهایش فاش نشود.

در این سریال بازیگرانی نظیر مایکل سی‌هال (Michael C. Hall) در نقش دکستر مورگان، جنیفر کارپنتر (Jennifer Carpenter) در نقش دبرا مورگان، جیمز رمار (James Remar) در نقش هری مورگان، جولی بنز (Julie Benz) در نقش ریتا و… به ایفای نقش می‌پردازند. پخش سریال دکستر (Dexter)از سال ۲۰۰۶ آغاز و با ساخت ۸ فصل، در سال ۲۰۱۳ به پایان رسید. اما اکنون و در سال ۲۰۲۱، پس از گذشت ۸ سال از پایان پخش سریال، نهمین فصل از این مجموعه مهیج و درخشان به خانه هواداران بازگشته است.

 

منتشر شده در تاریخ ۲۱ آذز ۱۴۰۰ در بلاگ فیلم‌نت

Leave a comment